23 kwietnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach miała miejsce konferencja „Książka dla dzieci – jak to się robi?”. Konferencja poświęcona była projektowaniu książek dla dzieci, a udział w niej wzięli wykładowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach tego zagadnienia. Konferencję rozpoczął wykład dr Anity Wincencjusz-Patyny na temat fenomenu Polskiej Szkoły Ilustracji. O aktualnej sytuacji na polskim rynku książek dla dzieci mówiła Maria Ryll, wiceprezes Polskiej Sekcji IBBY. O swojej twórczości opowiedziała również Iwona Chmielewska, a zagadnienia typografii przedstawił Robert Oleś. Pojawiła się także Yadzia Williams, pedagog uczący studentów projektowania dla dzieci w Wielkiej Brytanii. Pan Andreas Meyer opowiedział zgromadzonym nieco o twórczości Janosha, z którym przez wiele lat współpracował. Pojawiło się mnóstwo ilustracji i ciekawych książek. Jak na razie zamieszczę jedynie klasyka ilustracji dziecięcej i znalezione (z wielkim trudem!!) w internecie prace Iwony Chmielewskiej. O przykładach książki dla dzieci z pewnością napiszę jeszcze w innym pośćie;)
Klasyka:
Jan Marcin Szancer (ur. 12 listopada 1902 w Krakowie, zm. 21 marca 1973) – grafik polski, ilustrator książek dla dzieci, przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy. Autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, Pan kotek był chory, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena; dla dorosłych ilustrował Bajki i Satyry I. Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, książki Amicisa, Carlo Collodiego, Cervantesa, Haška, Edith Nesbit, Puszkina, Swifta, Twaina.
pożyczone od: http://www.book.hipopotamstudio.pl/?cat=40
Współczesne:
Ilustracje Iwony Chmielewskiej bardzo spodobały się chyba wszystkim uczestnikom konferencji. Świetne koncepty i ilustracje. Książka „Kłopot" przedstawiona jeszcze w wersji szkicowej, wywołała spontaniczną reakcję publiczności, która nagrodziła autorkę gromkimi brawami. Aż dziw bierze, że Chmielewska znana jest bardziej w Korei Południowej niż w Polsce.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz